مقالات جدید

تاریخچه پرده به چه زمانی بر میگردد ؟

نویسنده :pardeh-ka@ad-log4139
تاریخ انتشار :15 آذر 1402
دسته بندی :مقالات
اشتراک گذاری در :

اولین سال استفاده از پرده به طور دقیق مشخص نیست و مورد بحث است ، اما استفاده از پرده در مصر به حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد . شواهد نشان میدهد که مصریان باستان از پوست حیوانات به عنوان پرده درگاه استفاده می کردند . بعد ها ، آن ها از منسوجاتی که ابتدا از کتان و پنبه بود استفاده کردند .

از شواهد کاوش در الینتوس یونان ، پمپئی ، شهر سوخته در ایتالیا و هرکولانیوم شهر باستانی در ایتالیا یافت شده است از پرده ضخیم جهت تقسیم اتاق در عصر کلاسیک استفاده می شده است .

موزاییک دیواری هرکولانیومیک موزاییک دیواری در هرکولانیوم ، شواهد تاریخچه پرده باستانی در موزاییک یافت می شود .

قرون وسطی تا دوران رنسانس

شواهد زیادی از استفاده گسترده پرده از اوایل تا قرون وسطی برای پنجره ها وجود ندارد و دلیل آن این است که، از پارچه یا پوست حیوانات فقط برای جلوی درها و ورودی خانه ها، جهت جلوگیری از دیده شدن و گرم نگه داشتن خانه استفاده می شده است . همچنین در برخی مکان ها برای جدا کردن اتاق ها کار برد داشته است ، دلیل دیگری که از پرده برای پنجره ها استفاده نمی شده است، می تواند این باشد که پنجره خانه های قرون وسطی به صورت روزنه ای برای عبور نور و تهویه هوا بوده است ونیازی به استفاده از پرده به دلیل کوچک بودن پنجره دیده نمی شده است .

در قرن هفدهم، پنجره های شیشه ای در خانه ها بیشتر رواج شد این بدان معناست که پنجره ها نه تنها بزرگتر شده اند تا نور بیشتری داشته باشند، بلکه باعث می شود خانه کمتر حریم خصوصی داشته باشند ، آویختن پارچه ها در جلوی پنجره ها برای حفظ حریم خصوصی و گرمی امر عادی تری شد . این پرده ها بعدا با طرح ها و پارچه های زیبا کاملا مجلل شدند .

2.نقش پرده در دکوراسیون داخلی چیست؟

یکی از مهمترین اجزاء در دکوراسیون یک خانه، پرده مناسب میباشد.به همین علت انتخاب پرده، بسیار مهم است. هماهنگ بودن رنگ و مدل پرده‌‌ها با وسایل منزل مثل، مبلمان، دکوراسیون داخلی و فرش ها یکی از مهمترین عوامل ایجاد آرامش در محیط خانه است. برای انتخاب پرده متناسب با خانه ی شما عوامل زیادی دخیل هستند از جمله:1_رنگ پرده 2_جنس پرده 3_طرح متناسب با دکور شما 4_سایز پرده .پرده حکم لباسی برای پنجره های شما میباشد، بنابراین باید در انتخاب پرده دقت لازم را داشته باشیم. انواع پرده های مختلفی، با توجه به  اینکه شما قصد خرید پرده برای کدام قسمت از منزل را دارید، وجود دارد

یکی از وظایف پرده در منازل و مکان های تجاری ، کنترل نور در طی روز و هم چنین ایجاد حریم خصوصی برای افراد می باشد. اگر بخواهیم میزان نور را از طریق پرده تنظیم کنیم، توجه به این نکته ضروری است که هر چه پرده سنگین تر و کدر باشد، نور کمتری از خود عبور می دهد و بالعکس، هر چه پرده سبک تر و شفاف تر باشد، انتقال نور بیش تری از آن صورت می پذیرد. لذا لازم است برای اتاق هایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند، از پرده های ضخیم تر استفاده کنید

اولین دیدگاه را بنویسید